Oto Sigorta Rehberi Sigorta hakkında herşey!


Kasko Poliçesi Kategorileri Arasında ki Farklar

Hazine müsteşarlığının yaptığı yeni düzenlemeye göre kasko poliçeleri dörde ayrıldığını daha önce yazmıştık.Bu düzenlemede oluşturulan kasko paketleri arasında teminatlar ve ek teminatlar olarak ne bazı farklar var.

Yeni düzenleme Kasko poliçesinde 5(beş) ana teminata yer veriliyor.

ÇARPMA

ÇARPILMA

YANMA

ÇALINMA

3. ŞAHISLAR TARAFINDAN ZARAR GÖRME

Poliçeler bu 5 ana teminat üzerine ve bunlara ek 15 ek teminat üzerine kuruluyor ve kategorilere ayrılıyor.Bu teminatlar zaten kasko poliçesinde bulunuyordu yeni düzenlemeyle her şirketin kendi uyguladığı ve altı gümüş olarak adlandırdığı poliçelere bir standart getirmiş oldu.yani kasko poliçenizi oluştururken bu 5+15 teminat kasko poliçenizi isimlendiriyor ve bu isim poliçenizde belirtiliyor.

Poliçe prim fiyatları daha önceki uygulamalarda olduğu gibi sigorta şirketlerine bırakılmış durumda burdaki fark teminatlar devlet tarafından standartlaştırılmış olması ve isimlendirilmesidir.

DAR KASKO; beş ana teminattan bazılarının çıkartılmasıyla oluşuyor ve bu tamamen sigortalının tercihine kalmış.

KASKO; yalnızca ana teminatları kapsayan bir poliçe.

GENİŞLETİLMİŞ KASKO; Ana teminatlara ek olarak 15 ek teminatın bazılarının alınmasıyla oluşan poliçe.

TAM KASKO; Beş ana teminatın ve onbeş ek teminatın tamamının alınmasıyla oluşan kasko poliçesi olarak sunuluyor.

Aslına bakarsanız yeni düzenleme herşeyi daha şeffaf hale getirmiş durumda fakat bizim insanımızın pek okuma alışkanlığı olmadığı için acentelere çok iş düşüyor acenteler yaptıkları kasko paketini müşterilere ayrıntısıyla anlatmak ve dürüst olmak zorundalar.Aksi takdirde çok daha fazla anlaşmazlık yaşayabiliriz.