Oto Sigorta Rehberi Sigorta hakkında herşey!


Araçlarda Pert Kaydı ve Hasar Kaydı nasıl yapılır? Ödemesi nasıl alınır?

Bildiğiniz gibi araçlarda eğer büyük hasarlar oluşursa, sigorta şirketi aracın bedelini ödeyerek aracı satın alır ve aracı hasarlı olarak satışa çıkarır.

Fakat pert kayıtlı araçlar onarılıp trafiğe çıktığı zaman bu araçlara tekrardan kasko yapılmazdı.Aracın gecmişe yönelik sigorta kaydını sorgulamak içinse tramerden bilgi alınabiliyo. Yeni yürürlüğe giren kanuna göre artık araçların tramer sorgulamalarında pert kaydı ibaresi düşülmeyecek,yalnızca hasar kaydı olduğu belirtilerek miktar fazla olsa bile onarım tutarı tramerde belirtilecek.

Örneğin araç plakası Tramerden sorgulattığınızda.  Araçta 20 bin tl hasar kaydı vardır yazabilir,bu şekilde olan araçlar pert olacak kadar hasar olusan fakat toplanan araçlardır. Bu tip yüksek hasar bedeli olan araçlara kasko yaptırırken ve satarken zorlanabilirsiniz. Ama ayrı ayrı hasarlar toplamı Bu yeni uygulamayla beraber piyasada oto alım satımı yapan bazı fırsatçılar aracın pert kaydı olmadığını belirtip aracı satmak için hasar kaydı var diyerek müşterilerini yanlış yönlendiriyorlar.

Aracı alan da kasko yaptırmaya kalktımı kasko şirketi ya yüksek prim çıkartıyor yada hiç kasko yaptırmayabiliyor...