Oto Sigorta Rehberi Sigorta hakkında herşey!


Kasko Poliçesi Yaptırırken Dikkat

Yeni sistemde kasko poliçelerinde doğabilecek  fiyat karmaşasından daha önce bahsetmiştik.Aslında bu düzenlemenin amacı kasko poliçelerini daha şeffaf ve sonradan yani hasar anında çıkabilecek uyuşmazlıklara kapalı hale getirmek.Peki buna rağmen neden fiyatlar konusuna dikkat edilmesi gerekiyor? Kasko sisteminde ki dağınıklığı önlemek için bu 4 çeşit kasko uygulamasına geçilmedi mi?

Bu düzenleme sadece kasko poliçelerini 4  başlıkda toplayıp kafa karışıklığını önlemek için getirildi ama sisteme baska yeniliklerde bulunuyor.Ve bu yenilikler ki hasar anında aracın onarımının nerede ve nasıl yapılacağı kasko prim fiyatına çok büyük etki edicek.

Bu yüzden kasko poliçenizi dikkatli okumalı güvendiğiniz acentelerle çalışmalısınız.çünki aracınız hasar görmesi durumunda onarım için sizin istediğiniz bir servisde yapılması demek kasko fiyatının artması anlamına geliyor.Eğer tamirci veya bir servis tanıdığınız yoksa anlaşmalı servisleri secerek kasko prim fiyatınız büyük ölçüde düşmesini sağlayabilirsiniz.

Aynı şekilde aracın onarımı esnasında kullanılan parçaların orjinal olmasını isterseniz kasko fiyatınız yğksek çıkabilir.Fakat orjinal olmasına gerek yok derseniz kasko fiyetınız düşük çıkacaktır.Bu etken aracınıza göre değişebilir bazı araçlarda çok kaliteli eşdeğer parçalar üretiliyor.Bazı araçlarında eşdeğer parcasını bulmak mümkün olmuyor o zaman iş biraz karışıyor ve sigorta şirketleri bu seceneği sunmayabiliyor size.Aslına bakaranız böyle bir seçenek sunmak zorundalar fakat fiyat farkını düşük tutarak gereksiz hale getirebilirler bu tercihi.

Anlaşmalı servis konusunda da kasko yaptırırken aracınızın markasına ait hangi servislerle o şirketin anlaşmalı olduğunu araştırın.Piyasa da az bulunan araçlarda  bu sorun olabilir yani şehriniz de yalnızca bir adet anlaşmalı servis varsa oda size uzaksa bu kaza anında sorun yaşamanıza neden olabilir.