Oto Sigorta Rehberi Sigorta hakkında herşey!

7May/13

Tramer Sorgusu

İkinci el araç alırken aracın kilometresi,yaşı,motor durumu kadar aracın hasar geçmişi de önemlidir.Hatta aracın hasar geçmişi motor durumundan daha çok dikkat çeker.Çünki artık aracın hasar geçmişini öğrenmek çok kolay.

Daha önceleri ikinci el araç alırken tamircilere ve servislere ekspertiz yaptırılarak aracın daha önceden boyanıp boyanmadığı, dış aksam parçalarının değişip değişmediği öğrenilirdi.

Artık araca tramer sorgusu yaptırarak aracın hasar durumunu pert kaydının olup olmadığı 5664 e plaka veya şasi no sms atılarak öğrenilebiliyor.

Peki tramer sorgusuna gelen cevaplar ne anlama geliyor?

Eğer tramerden aracın pert kaydı vardır diğe mesaj gelirse bu araç buyuk bir hasar görmüş ve sonradan sigorta şirketi tarafından 3. şahıslara satılmış ve tamir edilmiş demektir.Pert kaydı olan araçlara kasko yapılamıyor.

Fakat artık tramer kayıtlarına pert araç kaydı düşülmüyor.Bunun yerine ağır hasar kaydı yazılıp onarım miktarı yazılıyor.Ve araç perte çıkmış olsa dahi tramerde ağır hasarlı olarak görünüyor.

Fakat bir dönem düşülen pert kaydı vardır  ibareleri hala duruyor. sadece son 1 sene içerisinde yapılan hasarlar ağır hasar görünüyor.Daha önceki pert kayıtları tramer sorgusunda çıkıyor.

tramer sorgusu

Tramer sorgusu sms gelen cevap

Aracın normal hasar görmesi ve sigorta  şirketi tarafından onarılması durumunda ise ;

Aracınızın şu tarihlerde şu miktarda bir hasarı bulunmaktadır diye yazıyor.

Fakat bir kazaya karışmış ama onarımı sigorta şirketi tarafından karşılanmamış araclarda ise ;

şu tarihte bir çarpma diye geçiyor. herhangi bir miktar belirtilmiyor.

İnsanlar bu durumla çok karşılaşıyorlar,bu tarz bi cevap aracın hasar bedeli bilinmeyen fakat hasarın gercekleştirdiği bilinen hasarlarda görünür.

Çarpma ibaresi pert anlamına gelmediği gibi küçük hasar anlamınada gelmez.Bu tarz kaydı olan araçlara ekspertiz yaptırmak daha sağlıklı olur.

Mesela resimde bir aracın tramer sorgusu gorunmektedir.

Bu araç 2010 yılında 600 tl lik bir onarım görmüştür. 2007 yılında ise bir hasar almış ama hsar sigorta şirketi tarafından karşılanmayıp sigortalı tarafından karşılandığı için onarım miktarı bilinmemektedir.

Tramer Sorgusu 5.00/10 (100.00%) 10 votes
Bu yazı 7 Mayıs 2013 tarihinde Hasan KARA tarafından yayınlanmıştır.
Yorumlar (0) Geri izlemeler (0)

Yorum yapılmadı.


Soru Sorun!

Geri izleme yok.